Gram Altının Rekor Kırmasına Bir Adım Kaldı

Bayram tatili sona erdi, dün işlemlere açılan piyasalarda gram altın yükselişe geçti.

Yurt içi piyasalar bayram tatilinin sona ermesiyle birlikte dün işlemlere açıldı.

Dolar/TL kurunda uzun zamandır süren yatay seyir de bozuldu. 32 seviyelerinde olan dolar adım adım 33’e yürüyor.

Bugün de gram altın fiyatı kritik seviyeyi aştı. Peki yükselişin nedeni ne?

ABD ekonomisine dair verilerin olumsuz gelmesi Fed’in faiz indirimi ihtimalini biraz daha artırdı. Avrupa’daki siyasi istikrarsızlık altını güçlü tutuyor. Merkez Bankalarının altına yönelmesi, sarı metaldeki yükselişi de tetikliyor.

Özellikle Çin’in altına olan talebi bitecek gibi değil.

“EYLÜL AYINDA FAİZ İNDİRİMİ İÇİN UMUT UYANDIRIYOR”

Eski St. Louis Merkez Bankası Başkanı James Bullard, ABD’nin para politikasındaki gevşeme hızının yavaş olmasını beklediğini ancak son enflasyon verilerinin Eylül ayında faiz indirimi için umut uyandırdığını söyledi.

Altın fiyatlarındaki yükseliş rekor seviyelere yaklaştı. 19 Nisan 2024 tarihinde 2552 lirayla tarihi yüksek seviyeye ulaşan gram altın bugün 2503 liraya kadar yükseldi.

Güne 2489 liradan başlayan gram altın 2500 lira olan psikolojik sınırı aştı. Gram altın şu dakikalarda 2499 liradan işlem görüyor. Gün içerisinde en düşük 2482 lira, en yüksek ise 2503 lira seviyeleri test edildi.

Ons altın fiyatları da güçleniyor. Ons altın güne 2360 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 2355 lira, en yüksek de 2368 lira seviyesi görüldü. Ons altın şu sıralar 2363 dolardan işlem görüyor.

Kapalıçarşı’da gram altın 2508 liradan alınırken 2515 liradan satılıyor.

MERKEZ BANKALARI ALTINA YÖNELDİ

Dünya Altın Konseyi tarafından yapılan ve merkez bankalarının katılımcı olarak yer aldığı ankete göre, katılımcıların yüzde 69’u altının beş yıl içinde küresel rezervlerde daha yüksek bir paya sahip olacağını düşünüyor. Bu oran geçen yıl yüzde 62 iken, 2022’de ise yüzde 46 olarak kaydedilmişti.

Cnbc-e’de yer alan habere göre özellikle merkez bankaları önümüzdeki on iki ay içinde altın varlıklarını artırma konusunda iyimserler. Geçen yıl yüzde 71 olan bu oran, bu yıl yüzde 81’e yükselmiş durumda.

Konsey tarafından yapılan açıklamaya göre anketten çıkan sonuçlar son iki yıldır küresel merkez bankalarının altına olan talebindeki sert artışı destekliyor.

2023 yılında merkez bankalarının toplam 1.037 ton altını rezervlerine eklediğini belirten konsey, 2022 yılındaki 1.082 tonluk alım hamlesine yakın seyreden altına yönelik merkez bankası talebinin anket sonuçlarına da yansıdığı görüşünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir