Filistin’den BM’ye ‘Nusayrat’ mektubu: İsrail kanunlar üstü bir devlet olarak kalamaz

İsrail’in Gazze Şeridi’nde bir eve düzenlediği hava saldırısında aralarında biri hamile iki kadın ve bir çocuğun yer aldığı altı kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

AA’nın aktardığına göre, Gazze’deki Sivil Savunma Kurumu’ndan yapılan açıklamada, ekiplerinin Gazze kentinde İsrail savaş uçaklarının saldırısına uğrayan bir evden altı kişinin cesedini çıkarttığı kaydedildi. Kentin Döviz Piyasası Bölgesi’nde El Arir Ailesi’ne ait dört katlı bir binaya saldırı düzenlendiği belirtilen açıklamada, ölen altı kişi arasında iki kadından birinin hamile olduğu, aralarında bir de çocuk bulunduğu ifade edildi. Açıklamada, yaralanan sivillerin El Ehli Baptist Hastanesi’nde tedavi altına alındığı, bombardımana maruz kalan evin enkazında arama kurtarma çalışmalarının yürütüldüğü belirtildi.

‘İSRAİL, SİVİLLERE YÖNELİK KATLİAMLARI BİLİNÇLİ OLARAK TERCİH EDİYOR’

Filistin’in Birleşmiş Milletler’deki (BM) Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin Nusayrat Mülteci Kampı’ndaki katliamına ilişkin BM yetkililerine mektup gönderdi.

Mansur, bu katliamın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) acil oturumda görüşülmesi talebiyle BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, BMGK’nin bu ay başkanlığını yürüten Güney Koreli Hwang Joon-kook’a ve BM Genel Kurul Başkanı Dennis Francis’e birer mektup gönderdi. BM yetkililerine iletilen mektuplarda, İsrailli askeri ve siyasi liderlerden alınan doğrudan talimatla işgal güçlerinin Nusayrat Mülteci Kampı’nda sivillere yönelik gerçekleştirdiği katliamın BMGK’de acil görüşülmesi talep edildi.

Riyad Mansur, mektuplarda, İsrail’in Nusayrat Kampı’nda işlediği katliam için hesap vermeden geçiştirilmesinin mümkün olmadığını vurguladı. İşgalci bir gücün 4’üncü Cenevre Sözleşmesi’ne saygı duyması ve uyması gerektiğinin yanı sıra, Uluslararası Adalet Divanı, BMGK kararları ve Genel Kurul tarafından verilen bağlayıcı geçici tedbir kararlarının uygulanmasının zorunlu olduğunu belirten Mansur, mektuplarında “İsrail kanunlar üstü bir devlet olarak kalması mümkün değildir” ifadeleri yer aldı.

Filistin Temsilcisi Mansur, İsrail’in insanlığa karşı işlediği savaş suçlarına ve soykırıma bir son verilmesi gerektiğini kaydederek, “İsrail’in 1948’den günümüze kadar Filistinli sivillere yönelik katliamları bilinçli olarak tercih ettiği kaydedilmelidir” denildi.

İsrail ordusunun 8 Haziran Cumartesi günü Gazze Şeridi’nin orta kesiminde yer alan Nusayrat Mülteci Kampı ve çeşitli bölgelere eş zamanlı şekilde kara, hava ve denizden yoğun şekilde düzenlediği saldırılarda 64’ü çocuk, 57’si kadın olmak üzere 274 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 153’ü çocuk, 161’i kadın 698 Filistinlinin yaralandığı bildirilmişti.

ABD: 4 REHİNENİN KURTARILDIĞI ASKERİ OPERASYONA KATILMADIK

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da CNN kanalında katıldığı bir programda, ABD’nin de destek olduğu bildirilen, dört rehinenin kurtarıldığı İsrail’in ‘operasyonuna’ ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sullivan, İsrail’in düzenlediği ve 274 Filistinli sivilin hayatını kaybettiği ‘dört İsrailli esiri kurtarma operasyonunda’ esas olarak istihbarat desteği sağladıklarını, ancak askeri anlamda operasyona katılmadıklarını savundu.

Sullivan, ABD’nin İsrail’e Hamas’ın elindeki esirler konusunda istihbarat ve strateji konularında destek verdiğini, ancak bölgede ABD askeri bulunmadığını ve İsrail’in düzenlediği ‘operasyonlara’ askeri anlamda herhangi bir katkı yapmadıklarını savundu.

“ABD, aylardır İsrail’e Gazze’deki esirlerin yerini tespit etme konusundaki çabalara destek sağlamaktadır. Spesifik operasyonel ve istihbari detaylara girmeyeceğim, bu detayları korumamız lazım. Ancak şunu söyleyebilirim, biz ABD olarak, aralarında Amerikalı esirlerin de olduğu tüm esirlerin evlerine dönmeleri için İsrail ordusuna genel anlamda destek sağladık” diyen Sullivan, İsrail ordusuna sağladıkları desteğin detaylarına girmedi.

SULLIVAN ‘GEÇİCİ İSKELE’ İDDİASINI DOĞRULAMADI: SAHADA ABD ASKERİ YOK

Sullivan, İsrail’in Nusayrat Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırıya ABD’nin destek verdiği ve geçici iskelenin bu amaçla kullanıldığı yönündeki haberleri doğrulamazken, “Şunu söyleyebilirim, orada ABD güçleri bulunmuyor, sahada bu operasyona katılan Amerikan askeri yok. Biz bu operasyona askeri olarak katılmadık” diye konuştu.

Sunucu Dana Bash’in saldırıda 200’den fazla sivilin öldürüldüğünü hatırlatarak, “ABD bu operasyon konusunda rahat mı?” sorusuna net bir yanıt vermekten kaçınan Jake Sullivan, soruna diplomatik çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

HAMAS: İSRAİL’İN 4 REHİNEYİ KURTARDIĞI SALDIRIDA 3 REHİNE ÖLDÜ

Hamas’ın Telegram hesabından da İsrail’in Nusayrat Mülteci Kampı’na yönelik saldırılarına ilişkin açıklama yapıldı. Saldırıyla ilgili görüntülerin yer aldığı açıklamada, “Sizin hükümetiniz, bazı esirleri kurtarmak için birçok esiri öldürdü” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “Ordunuzun dün Nusayrat kampında dört esiri kurtarmak için gerçekleştirdiği katliamda, kendi ordunuz kendi esirlerinizden, biri ABD vatandaşı 3 esiri öldürdü” ifadesine yer verildi. Esir takası anlaşmasına işaret edilen açıklamada, “Bizim esirlerimiz serbest bırakılmadan, sizin esirleriniz bırakılmayacak, zaman tükeniyor” denildi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI BLINKEN, BUGÜN MISIR VE İSRAİL’İ ZİYARET EDECEK

Öte yandan, 7 Ekim 2023’ten bu yana sekizinci kez Ortadoğu turu yapacağı açıklanan ABD Başkanı Antony Blinken, bakanlığın paylaştığı takvime göre, bugün ateşkes ve rehine takası görüşmelerinin arabulucu ülkelerinden Mısır ile İsrail’i ziyaret edecek.

Daha sonra Ürdün ve bir diğer arabulucu ülke olan Katar’ı da ziyaret etmesi beklenen Bakan Blinken’in bugün Mısır’ın başkenti Kahire’de Cumhurbaşkanı Abdülfettah Es Sisi ile, ardından İsrail’de Başbakan Benjamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant ile bir araya gelmesi planlanıyor. Söz konusu ziyaretler, ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında İsrail’in üç aşamalı ateşkes ve rehine takası anlaşması teklifini kamuoyuna duyurmasından yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşecek.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir